Autoři


Roman Gregor


Radim Zeman
  Recenze: Siemens C75 - prostě si ji zamilujete
Vydáno dne:  03.06.2005
Průměrné hodnocení:  
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.83333.23.23.23.43.43.43.63.63.63.83.83.84444.24.24.24.44.44.44.64.64.6   4.6 (hodnoceno 117x)
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.83333.23.23.23.43.43.43.63.63.63.83.83.84444.24.24.24.44.44.44.64.64.6
 
recenze

Sami jsme nečekali, že budeme mít tak brzy možnost přinést vám recenzi nově představeného telefonu Siemens C75, který byl oficiálně představen teprve před třemi dny. Jako první na světě vám přinášíme první skutečnou recenzi C75, první živé fotografie a první zážitky s tímto malým a elegantním telefonem.

Teprve před několika dny Siemens oficiálně prezentoval na svém webu tento nový telefon (SiemensMania informovala) a my vám již nyní přinášíme jeho recenzi. Na první pohled je vidět, že C75 není pravým nástupcem Siemensu C65. Jeho cílovou skupinou již zřejmě nebudou mladí lidé (či dokonce děti). Nemá totiž barevné a vyměnitelné kryty a designem spíše zaujme zkušenější uživatele, kteří neprahnou po zbytečnostech. C75 je malý, lehký a pohledný telefon bez zbytečných rušivých elementů. Jeho design je střídmý a čistě účelový. Nenajdete na něm žádné technoidní prvky, žádné blikající diody, několikabarevná tlačítka a jiné roztodivnosti. Do rukou se vám dostane vzhledově povedený mobilní telefon, se kterým mezi kamarády a kolegy v práci uděláte spousty parády, aniž byste kohokoliv pobouřili nějakou extravagancí.


Oficiální fotografie Siemensu C75


Vzhledem něco připomíná

Jak jsme již psali na tomto místě, může C75 svým vzhledem připomínat některý z modelů konkurenční firmy Sony Ericsson. Je to dnešní designérský trend a rozhodně tento krok nemáme Siemensu za zlé, spíše jej oceňujeme jako příjemnou změnu, která se na C75 projevila v tom nejlepším světle. Celé tělo je vyvedeno z pevného plastu a tvoří vzhledově pevný celek. Kryt telefonu při různém ohýbání nevrže. Bateriový kryt tvoří vlastně celá zadní strana. Pevně sedí a nepohybuje se s milimetrovou rezervou, jak je tomu u některých modelů. Černé ohraničení displeje telefonu lemuje dokola chromovaný rámeček, v jehož horní části je štěrbina reproduktoru. Chromované provedení přechází do ovládacích tlačítek pod displejem a křížového joysticku. Na zadní straně najdeme čočku fotoaparátu a konektor pro připojení extérní antény. Zadní díl je oproštěn od různých prolisků a rozdělení, ale je zvláštně přitažlivý snad právě pro svou jednoduchost.

Elegantní a střízlivý design určitě zaujme

Zadní straně dominuje čočka integrovaného fotoaparátu


Displej

Displej C75 je velikostně stejný, jako u modelů řady x75 - M75, CX75, s rozlišením 132 x 176 bodů, pouze jeho schopnost zobrazení barev je menší a to "pouhých" 65 tisíc barev oproti 262 tisícům barvám zmiňovaných modelů. Rastr je jemnější než u modelů řady x65, ale i tak je okem patrný. Jas displeje je možné měnit v několika krocích, podobně jako u ostatních modelů Siemens. Displej je dobře čitelný i za jasného denního světla a není tak příliš zapuštěný pod sklíčkem, jako u M75.

Displej je menší než u modelů řady x65, ale větší než u C65


Klávesnice, ovládání

Klávesnice zabírá spodní třetinu telefonu. Tlačítka jsou vyrobená z tvrdého plastu, jsou vzhledem k velikosti telefonu poměrně velká, mají mezi sebou větší rozestupy, ale velmi pohodlně se mačkají. Při stisku jemně lupají a neviklají se, jako tomu bylo např. u modelu A75. Na spodní tlačítka, i když jsou příliš u okrajů si zvyknete a SMS s nimi napíšete poměrně svižně. Trošku horší je to joystickem, který je příliš utopený mezi kontextovými tlačítky a je zakončen silikonovou kapkou. Při mastných a vlhkých prstech je jeho ovládání nešikovné a musíte se snažit do něj spíš strkat, než na něm držet prst a udávat směr. Neuškodilo by jeho zvednutí alespoň o 2-3 mm. Jinak je psaní na klávesnici C75 pohodlné a vhodné i pro větší prsty díky větším rozestupům mezi jednotlivými tlačítky.

Bezproblémovou klávesnici trochu kazí příliš utopený joystick

C75 se dobře drží v dlani




Menu – tak zase nic nového, nebo přece?

Při prvním pohledu na menu, jsme si všimli jedné věci – ikonky nejsou tak zubaté, jako u předchozích modelů. Je to tím, že ikonky (stejné jako v M75, ale v méně strohých barvách) jsou otočené vodorovně a proto nemají tolik šikmých obrysů, ve kterých se zuby projevovaly. Jinak procházení menu nepřináší prakticky nic nového. Procházení menu je i v testovacím vzorku s nultým firmwarem svižné a bezproblémové.

Funkce

Proti svému předchůdci nabízí C75 možnost natáčení videa, e-mailový prohlížeč, jinak funkce zůstávají stejné, včetně, na tuto třídu velmi kvalitních, organizačních funkcí. Stále však není možné zaznamenávat hovor, či vytáčet telefonní čísla hlasem a ani MP3 přehrávač zde nehledejte.
Z datových funkcí vám telefon nabídne GPRS třídy 10 (4+2 timesloty), který využijete nejen pro internetový prohlížeč a e-mailový klient, ale i ve spojení s PC přes datový kabel (USB či RS-232) nebo infraport. Ani jsme nedoufali, že by se už do třídy Cxx propracoval Bluetooth nebo u Siemensu zatím jen toužebně očekávaný EDGE.
Mezi funkcemi zmíníme ještě i funkci vestavěného fotoaparátu. Ten doznal oproti C65 asi největší změnu. Fotí v maximálním rozlišení 640x480 pixelů, tedy VGA a jak jsme u Siemensu bohužel zvyklí, nenabízí možnost volby stupně komprimace, přičemž ta, kterou zvolil výrobce je podle nás opět příliš vysoká, navíc je vidět poměrně značné softwarové přiostření. Na druhou stranu fotografie mají v celé ploše rovnoměrné barvy a dobré vyvážení bílé. Všechny funkce fotoaparát jinak převzal z telefonů předchozí řady.


Takhle fotí Siemens C75


Hra Extreme Bowling

V telefonu ke známým hrám Worms a 3D Rallye přibyla jedna nová – Extreme Bowling. Zvolte si místo odkud budete házet, směr hodu, jeho sílu a dokonce faleš, hoďte a pak jen sledujte ve 3D zobrazení, jak se koule řítí na kuželky. Hrát můžete s druhým hráčem (předávat si telefon) nebo si zahrát s „počítačem“. Můžete si zvolit tři úrovně náročnosti hry a tři různá prostředí, ve kterých budete hrát. Rozehraný turnaj můžete uložit a dohrát později.


Tady si kouli na palec neupustíte...



Závěrem

Opět vám přinášíme subjektivní hodnocení telefonu našimi redaktory:

„Telefon jsem měl možnost si prohlédnout zatím jen krátce, ale i tak na mne zapůsobil velmi dobře. Lehký telefon, který dobře padne do ruky a díky své malé tloušťce i do kapsy. Tlačítka mají velice jistý stisk, dobrou vzdálenost mezi sebou a odezvy telefonu na ně jsou velice svižné. Funkčně telefon nepřináší nic nového mezi telefony Siemens, ale mnoho toho nepřináší ani do třídy Cxx. Natáčení videa, či lepší fotoaparát asi nebudou důvodem, aby za něj někdo měnil svou C65. E-mailový prohlížeč a velice seriózní a „dráž“ působící design však mohou oslovit ty, kdo hledají telefon na práci a preferují cenu před technologickými výstřelky. Celkově telefonu předpovídám lepší budoucnost, než jeho předchůdci C65, jehož poměrně výstřední design, pověst telefonu s nižší kvalitou zpracování a takřka nepoužitelný fotoaparát mnoho zájemců o koupi odrazovaly. Siemens C75 je telefon, na kterém se velmi těžko hledají nějaké zásadní chyby.“

Roman Gregor


Jednoduše designově povedený, elegantní a pohledný mobilní telefon, který si dokáži představit jako druhý telefon do společnosti. Funkcemi nepřekvapí, ale zase není žádným chudým příbuzným. Pokud bude jeho cena kolem 5000,- Kč, stane se z něj zcela jistě oblíbený a vyhledávaný mobilní telefon. Svého předchůdce C65 zcela jistě zastíní a daleko předběhne. Rozhodně kladně hodnotím vzhled, lepší fotoaparát a emailový prohlížeč. Absenci BlueTooth v této třídě nelze vytknout. Z C75 jsem mile překvapený a začínám si na řadu x75 zvykat. Bude taková i S75? Uvidíme.

Radim Zeman


Tip: podívejte se na technické specifikace C75 v našem přehledu telefonů.




















Fotografie: Radim Zeman ©2005



Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou zodpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek.
   ©2003-2004 Radim Zeman | ©2004 Roman Gregor