clevis.czSiemensMania | WMmania | VySemNesmite | SiemensMania na Facebooku
EnglishČesky
  SiemensMania   Články  Informace

  Off-line verze  TESTY  Náhradní díly  Podpořte SM  

ÚVOD FÓRUM CHAT
  World of phones
 Mobile phones list
 Gigasets list
 3D simulations
 Emulators
 Manuals in pdf

  Articles
 Tips
 Modifications
 Tunings
 Informations
 Recensions
 Games and apps recensions
 Reportages
 Interviews
 From editors
 Rag

  Service
 Firmware
 Backups
 Service manuals
 Testpoints
 FAQ

  Download
 Patches
 Elfs
Nové za posledních 24 hodin Menu icons
Nové za posledních 24 hodin User menu
Nové za posledních 24 hodin Skins
 Programs
 Utilities
 Drivers

  Site
 Contests
 Authors
 Contants
 Chat
 Advert
 Changelog
 Terms

  SiemensMania Club
 Information about club SM

  Projects
 Development software
 Development accessories
 Friends of siemensmania

  Translator


  Statistics

  Autor


Darek Hurónský
  Jak to vlastně začalo?
Vydáno dne:  01.04.2005
Zobrazeno celkem:  8688
Počet příspěvků v diskusi:  15 Zobrazit diskuzi
Průměrné hodnocení:  
1111.21.21.21.41.41.4   1.4 (hodnoceno 36x)
1111.21.21.21.41.41.4
 
informaceverze pro tisk  

Zkoušel jsem se pídit na internetu a v univerzitní knihovně po tom, kam vlastně sahají počátky bezdrátové komunikace a přišel jsem na velmi zajímavé poznatky. Zapomeňte jména jako Nikola Tesla, Guglielmo Marconi a podobně. Tím, komu vděčíme za to, že za telefonem netaháme šňůru, je někdo jiný!

Do svého úkolu jsem se pustil nejdříve bez jakéhokoliv nápadu, jak se dopátrat pravdy, ale o to více s chutí. Samozřejmě nejsnažší cestou byl pro začátek internet, zde jsem nalezl nejdříve jen obvyklé informace o Nikolu Teslovi, Guglielmovi Marconim nebo také o Heinrichu Hertzovi.

V mnoha článcích pojednávajících o objevech těchto pánu byly informace o nějakých vazbách směřujících do německé společnosti Siemens, zabývající se telegrafní výstavbou. Dovtípil jsem se, že Siemens třeba vycítil potenciál bezdrátového přenosu signálu pro svůj další rozvoj a objevy možná financoval. Zkusil jsem proto jít dále po stopě i v historii firmy Siemens. V době, která nás nyní zajímá vedl společnost bratr jejího zakladatele Carl Siemens.


Carl Siemens


Kromě několika slepých cest (které však také někdo prozkoumat musel) se ukázalo jako správné sledovat styky právě Carla Siemense. V jednom z archivních novinových výstřižku, nalezených v databázi univerzitní knihovny jsem málem přehlédl nenápadnou zmínku o jeho oblíbené restauraci Böhm v Berlíně, kde se scházel s obchodními partnery.

Chvíli jsem nevěděl co dál. Zkusil jsem zadat název restaurace do internetového vyhledavače a jaké bylo moje překvapení – restaurace dodnes existuje!! Spolužačka mi pomohla spisovnou němčinou sepsat dopis současnému majiteli restaurace Thomasi Böhmovi, během dvou dnů se mi vrátil e-mail s naskenovanými listy návštěvní knihy restaurace kde se vyskytovalo jméno továrníka Siemense se slovy „víc pro Vás nemohu udělat“. Zavrtěl jsem nechápavě hlavou nad německou skromností. Těch 54 stran jistě dalo panu Böhmovi spoustu práce. Probírám se stránkami se jmény známých i (mě) neznámých osobností, až mé oko utkvělo na jednom, které velmi dobře znám – J. D. Cimrman.


Restaurace Böhm - jedním z mužů na fotografii je prý sám Cimrman. Nevíme však který.


Hned mi bylo jasné, že Cimrman do Berlína nejel pro nic za nic. Mé další kroky proto vedly do Cimrmanologické společnosti v Praze, kde se mi asi tři hodiny ochotně věnoval doktor Weigel. Po delším probírání kartotéky dochovaných materiálů, našel kartičku se záznamem informujícím o jakémsi sešitu s názvem „Bezkabelový telegrafní systém – PŘÍSNĚ TAJNÉ“. Pro sešit pan doktor zašel do archivu a pod bedlivým dohledem mně nechal nějakou dobu listovat.

Z Cimrmanových pečlivých záznamů vyplívá, že Carla Siemense navštívil v Německu dokonce dvakrát – na podzim roku 1895 a na jaře 1896. Poprvé bez konkrétních materiálů s ním hovořil o objevu Heinricha Hertze, který prý objevil „neviditelné světlo“ (pozn.: Cimrman tak mylně nazval elektromagnetické vlnění) a že by se možná dalo použít k telegrafii, která by nepotřebovala dráty. Siemensovu odpověď si Cimrman zapsal slovy: „Nemohu tráviti čas s takovým fantastou, jakým Cimrmane se zdáte bez pochyby být. Přenos telegrafní se realizuje na vzdálenosti, které nemůže dosáhnouti jakékoliv, notabene ani vědecky nepotvrzené, světlo.“
Cimrman se však s touto odpovědí, kterou si okomentoval slovy: „ach ti němečtí konzervativci“, nehodlal spokojit. V sešitu následují vlepené dopisy, které si Cimrman po té psal s fyzikem Marconim a průkopníkem Teslou, což se později ukázalo jako velká chyba. Uvedení pánové mu v dopisech v podstatě jen „odkývali“ jeho vlastní poznatky. Tyto později Cimrman shrnul a navrhl vytvoření čtvercové sítě vysílačů, která by pokrývala celou pevninu a umožňovala přenos mezi libovolnými dvěma místy. Při praktických pokusech při kterých dokonce zkoušel montovat vysílače na komíny nebo dokonce pro tento účel zhotovené věže zjistil, že lepší bude síť šestiúhelníková, aby bylo území pokryto rovnoměrněji.


Takto si Cimrman představoval vybudování sítě vysílačů. Není tohle v podstatě GSM?Věž, kterou Cimrman postavil na poli u Brandýsa | Umisťování vysílače na komín tanvaldské prádelny


S náčrtky a poznámkami odjel znovu navštívit Carla Siemense. Ten už nemohl neuvěřit jasným faktům, které Cimrman předložil a požádal Cimrmana, aby mu patent na svůj systém prodal. Cimrman však patent dosud neměl, proto se jej urychleně vydal podat. Jaké bylo jeho zklamání, když zjistil, že jej předběhl Marconi, který z dopisů zjištěné poznatky také zpracoval a bezdrátový přenos v Británii patentoval o dva dny dříve než Cimrman. Ten tuhle prohru dal za vinu původnímu nepochopení Carlem Siemensem a na bezdrátovou komunikaci navždy zanevřel. Tímto se tato kapitola dějin smutně uzavřela.


Podobnou krabičkou vybavený obyčejný telefon měl jít použít bez drátů
k hovoru z libovolného místa na světě


Zajímavostí je, že ještě o rok později se podařil patent na bezdrátový přenos zvuku patentovat i Nikolu Teslovi. Pro změnu v Americe.


  Diskuse k tématu
01.04.05 07:06  Re: Jak to vlastně začalo?   weitless Zobrazit příspěvek
01.04.05 09:31  Re: Jak to vlastně začalo?   :D peknej clanecek .. . aprilovej ...DooMecek Zobrazit příspěvek
01.04.05 10:15  Re: Jak to vlastně začalo?   romulus Zobrazit příspěvek
01.04.05 15:17  Re: Jak to vlastně začalo?   scater Zobrazit příspěvek
01.04.05 15:24  Re: Jak to vlastně začalo?   Jj, zatim jsem precetl jenom tenhle a SX1, ale uz ted neverim ani slovo! :mrgreen:oookoook Zobrazit příspěvek
01.04.05 15:31  Re: Jak to vlastně začalo?   tohle se mi zda je jediny duverihodny clanek :mrgreen:Bonfire Zobrazit příspěvek
01.04.05 15:32  Re: Jak to vlastně začalo?   Borix Zobrazit příspěvek
01.04.05 16:15  Re: Jak to vlastně začalo?   Bonfire Zobrazit příspěvek
01.04.05 16:32  Re: Jak to vlastně začalo?   maron Zobrazit příspěvek
01.04.05 16:34  Re: Jak to vlastně začalo?   oookoook Zobrazit příspěvek
01.04.05 16:34  Re: Jak to vlastně začalo?   busch Zobrazit příspěvek
01.04.05 16:35  Re: Jak to vlastně začalo?   romulus Zobrazit příspěvek
01.04.05 16:57  Re: Jak to vlastně začalo?   Borix Zobrazit příspěvek
01.04.05 16:58  Re: Jak to vlastně začalo?   Borix Zobrazit příspěvek
01.04.05 18:01  Re: Jak to vlastně začalo?   Bonfire Zobrazit příspěvek
01.04.05 18:39  Re: Jak to vlastně začalo?   mr.Prudil Zobrazit příspěvek


Zobrazit fórum
 
Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou odpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek.
Podrobnější podmínky.
   ©2003-2004 Radim Zeman | ©2004 Roman Gregor